Sándor, József és Benedek az idén nem csak a meleget hozta zsákkal, hanem a fehér gólyáinkat is.
A két dolog – a meleg napsütéses idő és a gólyavonulás – ugyanis összefügg egymással: a gólyák vonulása elsősorban nem az aktív, szárnycsapásos repülésen alapszik, hanem a meleg, felfele irányuló légáramlatokat, az ú.n. termikeket kihasználó siklórepülésen.
Az elmúlt három évhez viszonyítva az idén kb. 10 napos késéssel érkeztek meg az első fehér gólyák. 2010 március 6 és 17 között ugyanis az elmúlt évek átlagához képest országszerte hidegebb, szelesebb, hóviharokkal kísért időjárásunk volt. A műholdon keresztül követett rádióadóval ellátott Hobor nevű német gólya adatai és a törökországi madarászok jelzései alapján viszont már tudtuk, hogy a közelben vannak a gólyáink és, hogy az említett hideg periódusban több ezer madár várja a melegfront beköszöntét Antalya közelében.
Ezért késtek: márciusi hőmérsékleti viszonyok Kolozsváron (2010): az átlagosnál hidegebb időjárás a március 6-17 időszakra esett (forrás: Climate Prediction Center/NCEP)
Míg a szerencsésebbeknek már Sándor meghozta az első gólyát, addig nekem Benedek napja tette emlékezetessé az idei tavaszi napfordulót. És a késésért is kárpótlódtam: a gólya mellé egy füsti fecske is járt (a mezei pacsirtákról, kékes rétihéjákról nem is beszélve). A Kis Szamos völgyén haladtunk Szék felé, de sajnos az ismert fészkek egyike sem volt foglalt és a réten sem láttunk gólyákat. Az első öt keringő, termikelő fehér gólyát Szamosújvár keleti kijáratánál láttuk meg nagy magasságban (ez magyarázza az alábbi fotó gyengébb minőségét is). Az örvendetes tényről még a helyszínen tudosítottam a Twitteren keresztül.
Az idei év első gólyája másik négy társával magasan keringett Szamosújvár határában
Nem maradt el azonban a közelről, fészken látott gólya látványának az öröme sem: Széken sikerült lefotózni az egy nappal azelőtt megérkezett madarat.
A Széki gólya és albérlői, a házi verebek
Március 20-án délelőtt érkezett meg az első madár, majd este megjött a széki fehér gólya párja is
A hazafele tartó út is tartogatott még egy gólyás meglepetést: Dengeleg egyik gólyaszerető lakója egy külön állványra helyezett ki egy műgólyafészket, babát hozó műgólyával is…
Megérkezett a dengelegi gólya is…
A romániai fehér gólya idei érkezésének a dinamikája – térképen, táblázatok és grafikonok formájában is - nyomon követhető a naponta többször is frissülő gólyás oldalon . A gólyabarátok örömmel fogadnak minden újabb gólyaérkezési adatot: ezek feltölthetők az előbb említett oldal online kérdőívén keresztül.
Egy kis ráadás: Szomszédunk a fehér gólya
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése